U povratku sa mora iz Grčke odlučili smo da se ohladimo na biser jugoistočne Srbije. Vlasinsko jezero je jedno od najlepših i najimpresivnijih jezera na Balkanskom poluostrvu. Smešteno je u jugoistočnom delu Srbije na granici sa Bugarskom. Došli smo do njega preko Surdulice. Ovo prirodno čudo nalazi se na nadmorskoj visini od oko 1.213 metara, što ga čini jednim od najviših jezera u Evropi. Smešteno je u podnožju planine Vardenik, okruženo netaknutom prirodom i prelepim planinskim vrhovima. Nastalo je na prostoru negdašnjeg Vlasinskog blata (tresave), izgradnjom brane (1949.godine) i predstavlja najveće veštačko jezero u Srbiji.
Vlasinsko jezero je poznato po svojoj nestvarnoj lepoti i bistrini vode. Njegova površina se menja tokom godine, pa tako u proleće i leto postaje izuzetno živopisno, obasjano sunčevom svetlošću, dok zimi prelazi u snežnobelo ogledalo, okruženo netaknutim snežnim pokrivačem. Ovo mesto je idealno za ljubitelje prirode, ptica i ribolova.
Jezero se smatra jedinstvenim ornitološkim rezervatom, gde se može videti više od 150 vrsta ptica. Zato je privlačno i za posmatrače ptica, a svakako je oaza mira za one koji žele da pobegnu od užurbanog gradskog života i uživaju u netaknutoj prirodi.
Vlasinsko jezero okružuju prelepi planinski vrhovi, koji pružaju spektakularan pogled na okolinu. Najviši vrh u ovom području je Vardenik, čija se visina penje na oko 1.886 metara nadmorske visine. Pored Vardenika, tu su i drugi vrhovi, kao što su Čemernik i Čemernica, koji doprinose jedinstvenoj panorami koja oduzima dah.
Ovaj kraj je idealan za ljubitelje planinarenja, šetnji i istraživanja netaknute prirode. Posebno se ističe čarobni zalazak sunca, koji je prava atrakcija za sve posetioce Vlasinskog jezera. Oduševljeni putnici često opisuju ovo mesto kao mesto iz bajke, gde se priroda i ljudi harmonično prožimaju.
Jedna od atrakcija Vlasinskog jezera su plutajuća ostrva. Sačinjena su od treseta, na kojima je vremenom bujala i druga vegetacija. Obišli smo ih katamaranom koji vozi turiste (može i pedalinom sa centralne plaže). Ostrva su pod izuzetnim stepenom zaštite, a cela površina ostrva je pod vegetacijom. Ostrva su stanište rosulje – biljke mesožderke koja guta insekte.
Vlasinsko jezero i okolni planinski vrhovi pružaju posetiocima jedinstvenu priliku za relaksaciju, avanturu i uživanje u lepotama netaknute prirode. Ovo mesto će vas osvojiti svojom tišinom, čistim vazduhom i nestvarnom lepotom koja ostavlja bez daha. Ako tražite skriveni dragulj u jugoistočnoj Srbiji, Vlasinsko jezero je definitivno pravo mesto za vas.
Smeštaj smo pronašli u fenomelnim Vlasinskim vrtovima. Postoji mnogo smeštaja koji se nude, i većina je smeštena uz deo centralne plaže koja je ispred Hotela Vlasina (hotel je bio zatvoren kada smo bili u Julu 2023. godine). Na Vlasini postoji i autokamp, na jednom od najlepših delova jezera. Jedan od utisaka naše posete Vlasini je i upoznavanje Lidije Arsić, žene koja se bavi prirodnom medicinom i koja je brend ovog kraja.
Ostalo je mnogo toga da se otkrije, što na vodi, što na kopnu. Za neredni put ostaje penjanje na neki od vrhova, šetanje cvetnim livadama, i vožda bicikla oko jezera.
Leave A Comment