Da bi avantura bila na nivou mora da se poklopi nekoliko stvari. Ono što mi uvek radimo je provera vremenske prognoze, planiranje šta nosimo, smeštaj, prevoz i hrana. Sve može lako da se dogovori, osim vremenske prognoze koju smatramo da treba pažljivo pogledati. Mi smo planinarili u svim uslovima: lep i sunčan dan, oblačno, kišno, vetrovito, hladno, sneg… Sve ima svoju čar, ali za svako vreme se treba pripremiti i zbog toga vremenska prognoza je bitna stvar.
VREMENSKA PROGNOZA
Za vremensku prognozu koristimo 3 aplikacije i pratimo jednog meteorologa iz Novog Sada koji radi analize vremena i daje prognoze za Srbiju i region:
OBUĆA
Na letnje ture mi uglavnom nosimo patike, međutim ono što se savetuje je da se i na letnje planinarske ture nose planinarske cipele. Nama jednostavno je udobnije u patikama, i pokazalo se kao odličan izbor čak i na zahtevnijim usponima kao što je Maglić ili neki od vrhova Prokletija. Zimske planinarske ture su potpuno druga priča. Zemljište je vlažno, prekriveno snegom, i tu dobra planinska cipela i kamašne su neophodne. Planinarsku cipelu kada birate uzmite broj veću, da bude komotnije, pogotovo pri silasku niz planinu kada se noga nabija napred.
ODEĆA
Postoji dosta tekstova na temu kako se obući i šta poneti na planinarenje (evo jednog teksta @Fruskać). Ukratko da predstavimo kako se mi spremamo:
Leto: Šorc ili 3/4, aktivna majica kratkih rukava, i šešir ako je sunce. Namažemo se obavezno kremom sa faktorom jer sunce na planini je veoma jako. Ponesemo i majicu dugih rukava, ako bude duvalo na nekom od vrhova.
Proleće/Jesen: Ova dva godišnja doba su nam slična za oblačenje. Nosimo planinarske pantalone, aktivne majice kratkih i dugih rukava, i jaknu za kišu ili shell jaknu.
Zima: Uh, tu ima dosta toga da se ponese. Dosta zavisi od temperature, ali pored opreme koja je opisana u delu Proleće/Jesen, noSimo i perjanu jaknu, rukavice i kapu.
Ono što je ključ je obući se slojevito i imati jaknu ukoliko dođe do pogoršanja vremena, iznenadne kiše ili naleta vetra. Postoji dosta prodavnica gde možete kupiti opremu poput Decathlona ili Inter Sporta. Nama se oprema iz obe ove radnje pokazala više nego zadovoljavajuća. Postoje i druge prodavnice kod nas popurt IgluSport, koja nudi dosta kvalitetniju i skuplju opremu. U poslednje vreme se pojavilo dosta proizvođača koji prave majice, dukseve, pantalone od merino vune i to je sjajan (malo skuplji) izbor za sportsku opremu.
DODATNA OPREMA
Štapovi: Na sve višesatne ture nosimo štapove koji dosta pomažu i daju neki drugačiji ritam hodanju. Pogotovo pomažu kod strmih uspona.
Naočare: Veoma korisne kada je sunčano ili kada se planinari po snegu. Odsjaj sunca od sneg zna da bude veoma opasan i dovede do bola u očima ili još gore do snežnog slepila. Zato su nam naočare obavezni deo opreme.
Prva pomoć: Nas dvoje imamo osnovne znanje iz pružanja prve pomoći i često nosimo neseser sa osnovnih stvarima za prvu pomoć. Evo spiska: 2-3 zavoja, sterilne kompresivne gaze, sprej za dezinfekciju, krema za ujede, lek za alergijsku reakciju, brufen, andol, gel sa brufenom ukoliko dođe do udaraca, hepatrombin, krema za opekotine Jomelop, hanzaplast… Ovakav neseser mislimo da je bitna stavka na dužim i višednevnim turama.
Krema za sunčanje: Neophodni deo opreme za sunčane dane bez obzira da li je leto ili zima.